Kancelaria Adwokacka Przemysław Kobel – mandaty karne w roku 2022

Kancelaria Adwokacka Przemysław Kobel – mandaty karne w roku 2022

Mandaty karne w roku 2022

Drodzy Państwo. Od 1 stycznia 2022 roku w życie weszły nowe regulacje w prawie drogowym. Określono w nich m. in. kwoty mandatów karnych, które obecnie mogą sięgnąć nawet do 5 tys. zł. Różnice z mijającym rokiem (2021) są niezwykle odczuwalne a mandaty karne za przekroczenia prędkości będę dotkliwe dla kieszeni Polaków. Kancelaria Adwokacka – Adwokat Przemysław Kobel w Biłgoraju przygotowała dla Was nowe aktualne kwoty mandatów za przekroczenia prędkości ale także kilka innych nowelizacji na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Mandaty karne za przekroczenia prędkości

 • przekroczenie prędkości do 10 km/h – 50 złotych
 • przekroczenie prędkości od 11 do 15 km/h – 100 złotych
 • przekroczenie prędkości od 16 do 20 km/h – 200 złotych
 • przekroczenie prędkości od 21 do 25 km/h – 300 złotych
 • przekroczenie prędkości od 26 do 30 km/h – 400 złotych
 • przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h – 800 złotych
 • przekroczenie prędkości od 41 do 50 km/h – 1000 złotych
 • przekroczenie prędkości od 51 do 60 km/h – 1500 złotych
 • przekroczenie prędkości od 61 do 70 km/h – 2000 złotych
 • przekroczenie prędkości od 71 km/h – 2500 złotych

Mandaty karne za kolizje drogowe i krycie sprawców wykroczeń

W obszarze kolizji drogowych również stawki ukarań poszybowały w górę. Zatem, spowodowanie kolizji drogowej ma kosztować nie mnie niż:

 • 1500 zł – spowodowanie kolizji. Osoba niebędąca pod wpływem alkoholu.
 • 2500 zł – spowodowanie kolizji. Osoba będąca pod wpływem alkoholu.

Alternatywą zamiast wysokiego mandatu może być kara aresztu lub ograniczenie wolności a jeżeli sprawca popełni to samo wykroczenie w ciągu dwóch lat od ukarania, to grozić mu będzie grzywna o wysokości co najmniej podwojona w tym przypadku tj. co najmniej 3 tys. zł lub 5 tys. zł, jeśli kierowca był pod wpływem alkoholu.

Za nieujawnienie sprawcy przekroczenia prędkości w chwili popełnienia wykroczenia, właściciel pojazdu może otrzymać mandat w kwocie do 8 tys. zł.

Mandaty karne za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu

W ubiegłym roku a dokładnie 1 czerwca 2021 w Polsce zmieniły się przepisy w obszarze pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Kierowcy pojazdów muszą ustąpić pierwszeństwa pieszemu już w momencie gdy zbliża się do pasów. Od 1 stycznia 2022 nowelizacja prawa wprowadziła wyższe mandaty, które zaczynają się od 1500 zł wzwyż wobec gdy:

 • kierowca pojazdu będzie wyprzedzał na przejściu dla pieszych,
 • kierowca pojazdu ominie pojazd, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,
 • kierowca pojazdu będzie jechali wzdłuż po chodniku czy przejściu dla pieszych,
 • kierowca pojazdu stworzy realne zagrożenie bezpieczeństwa dla zdrowia i życia pieszego, sąd będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Analogicznie tutaj jak w przypadku kolizji drogowej czy też krycia sprawców wykroczeń, jeśli kierowca popełni takie samo wykroczenie w przeciągu 2 lat od daty poprzedniego wykroczenia również mandat karny zostanie naliczony podwójnie.

Kancelaria Adwokacka, Adwokat Przemysław Kobel w Biłgoraju – służymy pomocą

My jako odpowiedzialni kierowcy, musimy bezwzględnie stosować się do nowych przepisów, jednak jak przy wielu zdarzeniach drogowych (kolizje, wypadki, itd), mogą zdarzyć się sytuację, które będą wymagały pełniejszego wyjaśnienia w odpowiednich organach. Nasza Kancelaria Adwokacka – Adwokat Przemysław Kobel w Biłgoraju oczywiście jest do Waszej dyspozycji.

Kontakt z Kancelarią

Kancelaria pełni dyżur pod telefonem w przypadku nagłych zatrzymań przez organy ścigania. Od poniedziałku do niedzieli jesteśmy dostępni od godziny 6:00 do 24:00 pod numerem tel: +48 504 924 568 . Udzielimy natychmiastowej porady prawnej w związku z zatrzymaniem przez organy ścigania, oraz przedstawimy prawa przysługujące osobie zatrzymanej.

Więcej danych kontaktowych znajdą Państwo w zakładce KONTAKT